In Twente krijgt de circulaire textielketen vorm met impact en innovatie
De circulaire textielketen is in 2026 geen ambitie meer, maar realiteit in uitvoering. Samen met onze partners hebben we de afgelopen jaren grote stappen gezet in textielinzameling, hergebruik en textielrecycling in Nederland.
Foto: Twente Milieu door Martina Novakova, Mumster
Van post-consumer textiel tot innovatieve nieuwe vezels en circulaire producten: in Twente bouwen we een volledig gesloten keten.
We delen graag de highlights van de impact die onze partners afgelopen jaar hebben gemaakt.
Twente Milieu: textielinzameling als fundament van de circulaire keten
Een circulaire textielketen begint bij hoogwaardige inzameling.
Twente Milieu zamelde in 2025 maar liefst 2,5 miljoen kilo textiel in via:
- 146 textielcontainers
- 11.000 ledigingen per jaar
- 10 gemeenten
Daarnaast was de Textiel Race Twente opnieuw een succes: 30 scholen zamelden samen 40.000 kilo textiel in. Daarmee wordt niet alleen textiel gerecycled, maar ook bewustwording gecreëerd: afval is een grondstof.
In totaal werd in 2025 ongeveer 3 miljoen kilo textiel verwerkt binnen de regionale keten.
Regionaal Textielsorteercentrum Twente: textiel sorteren op kwaliteit
Het gesorteerde textiel vormt de basis voor hergebruik en recycling.
Regionaal Textielsorteercentrum Twente (RTT) breidde in 2025 de productiecapaciteit aanzienlijk uit. Hierdoor kunnen grotere volumes textiel efficiënt en kwalitatief hoogwaardig worden gesorteerd.
Dankzij gestandaardiseerde processen en samenwerking met kringloopbedrijven, Twente Milieu en onderwijsinstellingen zoals Saxion en de Universiteit Twente, is de kwaliteit van het ingezamelde textiel sterk verbeterd.
Een stabiele, gestructureerde grondstofstroom is cruciaal voor hoogwaardige textielrecycling in Nederland.
SaXcell: van post-consumer textiel naar nieuwe vezels
Binnen de circulaire textielketen is vezelinnovatie een sleutelfactor.
SaXcell ontwikkelt nieuwe cellulosevezels uit gebruikt katoen. In 2025 werd:
- 100 ton SaXcell-vezels geproduceerd en verkocht
- Vezels met 30% recycled content toegepast in kleding
SaXcell-content is inmiddels verkrijgbaar via merken als Armedangels, Bever en Zeeman.
Daarnaast zijn de voorbereidingen gestart voor de bouw van een pulpfabriek in Enschede, die in 2026 verder gerealiseerd wordt. Daarmee wordt de opschaling van circulaire vezelproductie in Nederland verder versneld.
Frankenhuis: innovatie door mechanische recycling van textiel
Voor hoogwaardige recycling van post-consumer textiel is vezellengte en zuiverheid essentieel.
Frankenhuis verwerkt maandelijks ongeveer 1.000 ton materiaal. Dit komt neer op zo’n 50 tot 60 vrachtwagens.
Met investeringen in technologie zoals Trimclean wordt post-consumer materiaal opgeschoond met behulp van AI-learning. Het doel:
- Hogere vezelkwaliteit
- Minder vervuiling
- Vezels die dichter bij virgin kwaliteit komen
- Langere vezels voor betere verwerkbaarheid
Frankenhuis vormt hiermee een unieke schakel in textile-to-textile recycling.
Saxion: onderzoek en ontwikkeling via het Circulair Textiel Lab
Innovatie versnelt de transitie naar een circulaire textielketen.
Binnen het project Circulair Textiel Twente realiseerde Saxion het Circulair Textiel Lab. Hier wordt o.a. gewerkt aan:
- Verbetering van mechanische en chemische recycling
- Verwerking van gerecyclede vezels in nieuwe producten
- Ontwikkeling van een analytische toolbox om recycled content in textielproducten te meten
Een belangrijke doorbraak in 2025: mechanisch gerecyclede vezels blijven dankzij nieuwe methoden 15% langer.
Samen met MUD Jeans werd bovendien de eerste 100% PCR-jeans ontwikkeld – een belangrijke mijlpaal voor circulair denim.
Enschede Textielstad: circulair weven in Nederland
Ook in productie wordt geïnnoveerd. Enschede Textielstad investeerde in 2023 in een nieuwe high-end weefmachine. Een wereldprimeur; Enschede Textielstad was het eerste bedrijf dat deze technologie in gebruik nam. De machine wordt ingezet om rapid prototyping en het weven van korte runs mogelijk te maken, meer gerecycled materiaal toe te passen en hogere kwaliteitsstandaarden te halen.
In 2025 werd het machinepark uitgebreid met dobby- en jacquard weefgetouwen. Na het eerste proof of concept in korte sample runs op de innovatieve machine wordt na proeven in het project Circulair Textiel Twente nu ook op deze conventionele weefgetouwen gewerkt met (post-consumer) gerecycled materiaal in zowel ketting als inslag.
2026: de versnelling van de circulaire textielketen
De urgentie groeit. Europese wetgeving, uitgebreide producentenverantwoordelijkheid (UPV) en veranderende consumentenvraag maken circulaire oplossingen noodzakelijk.
We zijn het jaar gestart met:
- Verdere optimalisatie van textielinzameling en sortering
- Gestructureerde materiaalstromen voor hoogwaardige recycling
- Toegang tot pilots, nieuwe technologieën en kennisdeling
- Opschaling van post-consumer textielverwerking
Van inzameling tot nieuw product.
Van afval naar grondstof.
Samen met onze partners, en andere organisaties uit de keten, zijn we op weg naar een volledig circulaire textielketen in Nederland.
Save the date
In de Week van de Circulaire Economie (19 t/m 27 maart ‘26) organiseren wij het evenement “Texplus Live: De Kracht van de Keten”. Hier komen we bij elkaar met iedereen die van belang is in deze keten. We delen kennis, inspiratie en impact en blikken samen vooruit op de circulaire toekomst van textiel.






Recente reacties